Zeybek Dansı Kursu Fiyatları

ANKARA ZEYBEK DANSI KURSU FİYATLARI 

Dans Okulumuzda Tüm Derslerimiz Özeldir. 

Her Zeybek Dans Çeşidi İçin 6 Saatlik Özel Eğitim Programı Uygulanır. Harmandalı, Çökertme, Kerimoğlu, Çakal Çökerten Zeybeği

Ferace Zeybeği, Gerizler Başı Cumaovası Yörük Ali Zeybeği, Kadıoğlu Zeybeği, Muğla (Abdal) İnce Hava Zeybeği, Kostak Ali

Zeybeği, Ankara Zeybeği Oyunu Eğitimi Verilmektedir.

Grup Dersleri Sadece Aile Bireylerine Arkadaş Grubuna Aynı Kurum ve Kuruluşta Çalışanlarına Verilir..

Zeybek Eğitimini Kursumuzda Kim Vermektedir?

Usta (Master) Öğretici Metinhan Hoca Tarafından Dans ve Oyun Havası Eğitimi Verilmektedir. Ülkemizde ve Dünyada 6 Dalda T.C. M.E.B Onaylı Dans ve Oyun Havası Eğitmenliği Sertifikası Veren Dans Eğitmeni Yetiştiren Tek Hocadır. Bu Branşlar Sırasıyla 1- Arjantin Tango 2- Latin Amerikan Salon Dansları (Walltz Paso Doble Rumba) 3 Sosyal Latin Dansları (Salsa Bachata) 4- Swing Dansları 5- Serbest Stil Dansları (HipHop Breaking) 6- Kültürel Danslar (Zeybek Sirtaki Flamenko Hint Dansları Oryantal) 

Gelin ve Damat Zeybek Kursu İçin Fiyat Nedir?

6 Saat Özel Zeybek Kursu Gelin Damat Çift Kişi İçin 2.400 TL'dir. (Özel İndirim)

Özel Zeybek Kursu Fiyatları Ne Kadardır?

Her 6 Saat Özel Zeybek Kursu Fiyatı Tek Kişi : 2.400 TL'dir

Zeybek Kursu Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Zeybek Kursu Özel Ders Olduğundan İkişer Saatten Üç Farklı Günde veya Birer Buçuk Saatten Dört Farklı Günde Tamamlanır. İsteğe Göre Hafta Bir Ders vey Haftada İki Ders Olarak da Yapılabilir. Tüm Dersler Üç veya Dört Günde de Tamamlanbilir.

 Düğün Zeybeği Nasıl Yapılır? Düğünden Ne Kadar Süre Önce Başlanmalı?

Düğün Zeybeği Gerek Çiftlerin Yani Gelin ve Damat Adaylarının ve Gerekse Düğün Oynayacak Grupların İsteğine Göre Yapılır. Seçilen Zeybek Türü İle Yaklaşık Bir Ay Öncesinden Hafta Bir veya İki Ders Olmak Üzere Başlanmalı 

Gelin ve Damat Adayları İçin En İyi Zeybek Çeşidi Hangisidir? ve 

Düğün Zeybeği İçin En Çok Hangi Tür Zeybek Tavsiye Edilir?

Gelin ve Damat Adayları İçin Tavsiye Edilen Zeybek Dansı Çoğunlukla Ağır Zeybekler Dediğimiz Çakal Çökerten Zeybeği Harmandalı Kerimoğlu Zeybeği Yandım Ayşem ( Karyolamın Demiri) Zeybeği ve Eklemedir Koca Konak Zeybeği ki Bu Zeybeği Özellikle Kına Gecesi İçin Gelin ve Arkadaş Grubuna Öneririz. Damat ve Arkadaş Grubuna İse Yörük Ali Zeybeği (Cumaovası) Tavsiye Edilir.

Kadın ve Erkek Zeybeği Eğitimi Farklı mı?

Kadın ve Erkek Zeybeği Postür Yani Duruş, Kol Hareketleri Pozisyonları, Ayak Basışları, Diz Çökmeleri ve Bazı Figürler Açısından Farklılık Arz Eder. Teknik Açıdan Kadın ve Erkeğe Ayrı Ayrı Zeybek Eğitimi Verilir.

Harmandalı Zeybeği 

Aile ve Arkadaş Grubu Olarak Düğünlerde Derneklerde Yıl Sonu Gösterilerinde ve

Düğün Zeybeği Olarak da Oynanır. 

Zeybek Kursu Programları

 Her Farklı Zeybek Kursu İçin 6 Saatlik Özel Ders Programı Uygulanır.

Dört ve Üzeri Kişiler Grup Sayılmaktadır. Her Birey İçin 900 TL Alınır. 

6 Saatlik Özel Ders Fiyat 2.400 TL'dir (Tek veya Çift Kişilik)

Gelin ve Damat Adaylarına Özel Kampanya

6 Saat Özel Zeybek Kursu İçin İki Kişilik : 2.400 TL Alınır.

1.5 Saatten 4 Ders veya 2'er Saatten 3 Ders Olarak Yapılır. Haftada Bir veya İki Ders İsteğe Göre Yapılır.

Sünnet Düğünü 23 Nisan ve 29 Ekim Ayrıca Yıl Sonu Gösterileri İçin

Zeybek Oyunu Balo Dans ve Diğer Oyun Havaları İçin Eğitim Vermekteyiz. 

 

Sevgili Çiftler ''Ankara Düğün Dansları Merkezi'' mizin Adını Bir Harf Eksiltip Çoğaltarak 

Sosyal Medyada Taklit Edip Sizi Yanıltmaya Çalışanlara İtibar Etmeyiniz. Ankara'nın Batıkent Eryaman Sincan Yenimahalle

Akyurt Polatlı Beypazarı Kızılcahamam Gibi Birçok İlçelerinden Zeybek Oyun Havası Dans Severler ve Evlenecek Olan Gelin Damat

AdaylarıKursumuza Gelip Eğitimlerini Almaktadırlar.

ÇÖKERTME ZEYBEĞİ 

Aileye Çiftlere ve Gruplara Özel Program Dahilinde Eğitim Verilmektedir.

Çakal Çökerten Zeybeği

Bu Zeybek Çeşidi Düğün Zeybeği Olarak Çok Tercih Edilir.

Yandım Ayşem Zeybeği Karyolamın Demiri
Düğün Zeybeği Olarak da Oynanır.

 
 
 
 
 
 
 
 
ZEYBEK BAYAN TEKNİĞİ ÇALIŞMASI

06-15 YAŞ ÇOCUKLAR iÇİN ZEYBEK 

Çocuklarımızın Sosyal Gelişimnde Özgüven ve Yeteneğini Keşfetmesi

Yönünde Zeybeğin ve Dansın Büyük Katkısının Olduğunu Unutmayalım

6 Saat Özel Çocuk Zeybek Ders Ücreti 1.400 TL'dir 

ZEYBEK

Zeybekler, yiğitlik ve mertlik teması üzerine kurulu oyunlardır. Sazlarla oynanır ve ağır bir melodisi vardır. Bu oyunlarda en önemli kısımlar, oyunun vermiş olduğu karekteristik hava ve meoldiye göre jest ve figürleri ayarlamktır. Yani duruş basılış ve poz bu oyunu en önemli özelliğidir.

Zeybek ege yöresini karekterize eden  kendine has oyunudur. Zeybekler; Mert, cesur, atılgan, mazlumun yanında, haksızlığa tahammülü olmayan olarak bilinirler. Kurtuluş Savaşında gösterdikleri mücadele dolayı Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır. Batı Anadolu’nun her yerinde ‘’Zeybek’’ oyunu vardır. Antalya, Isparta, Burdur, Afyon ve hatta Sakarya’nın batı bölgesinde kalan illerimizde de bu oyunun etkilerini görmekteyiz. Yörede ‘’Kadın Zeybeği’’ ve ‘’Erkek Zeybeği’ olarak oynanır. Ancak kadınların oynadığı zeybek daha yörüktür. Erkek oyunlarının yöredeki diğer adı ‘’Ağır Zeybek’’tir. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa illerimizi örnek verebiliriz. Zeybek’in en önemli özelliği tek olarak oynanmasıdır. Toplu halde oynandığında oyuncular arasında müzik ve ritim hariç hiçbir bağ bulunmaz. Her oyuncu serbest ve  içinden geldiği gibi oynar.

Etimolojik Olarak Zeybek

Zeybek sözcüğünün kökeni hakkında günümüze kadar farklı görüşler bulunmaktadır. Örneğin Halikarnas Balıkçısı ‘zeybek’ kelimesinin mitolojisini Homeros’la anlatır. olaks ve omega Tanrıça’nın baharda doğurduğu yumurtanın bölünerek iki ayrı ‘’o’’ olmasıdır. Bu yumurtalardan canlılar ve bitkiler türemiştir. Böylece Obekoss, Tobekkos ve İbakki sözleri zeybek olmuştur.

Mahmut Ragıb Gazimihal ise Zeybek adını Greklerce de kullanıldığından bahseder. Yunanca’da ‘’b’’ sesi olmadığından onların dilinde Sayvakikos, Zaypapikos şeklinde görülür. Rodos’da Turkikos’lar için kullandıkları Saybak kelimesinin bizdeki karşılığı Zeybek olduğunu anlatır.

Divan-ı Lügat-ı Türk’e göre Zeybek, Begnek kelimesindeki ‘’Bek’’ sözünün ‘’sağlam’’lık olduğu yazılır. ve ‘’Sağ’’ sözünün Zeybek anlamında olduğundan bahseder. Ayrıca ‘’s’’ harfinin bazen Türk dilinde ‘’z’’ olarak da söylenmektedir. Bunu Türk dilinin ses uyumu kuralı yapısı zorlar. ‘’Zag’’ hecesi kendinden sonra gelen ‘’Bek’’ hecesiyle birleştirilmiş ve Zeybek olarak günümüze kadar gelmiştir.

Efe Sözü ve Etimolojisi

Efe sözü Rumca’dan alınan ‘’Efendi’’ kelimesinin kısaltılmasından oluştuğuna dair bilgilerle beraber ‘’Efe’’ kelimesi ‘’Efendi’’nin tam karşılığı değildir. Efe, genç ve delikanlı demektir. Efendi Bizans dilinde okuma-yazma bilir demektir. Hoca Efendi, Kalem Efendisi ama Hoca Efe ve Kalem Efesi denmez. Fakat Efelerin Efesi denir. Efe sözcüğü ‘’Efeb’’den gelir. Efeb; genç delikanlı ve silah taşıyan yiğit demektir. Efeb Teşkilatı Yunanistan’dan önce Anadolu’da kurulmuştur. Bunlar tıpkı Zeybekler gibi dağ başında talim ederler ve daha sonra kente gelerek tiyatroda silah oyunları yaparlardı. Tiyatro yuvarlak olduğu için dansları da daireseldi. Bu dans aynı zaman dinsel bir ritüele de dönüşürdü. Sanat Ansiklopedilerinde Efe; eskiden asayişin korunmasına memur hafif silahlı asker sınıfına verilen addır. Selçuklular döneminde Aydın ve Teke yöresinde Efe denilen askeri bir sınıf oluşturulmuştu.

Efe – Zeybek ve Kızan

Efe; zeybek gruplarının başıdır. Zeybekler arasında kahramanlık yapmış cesur kişiler arasından seçilir. Efe olmak için zeybekler arasında yaşça büyük olmak önemli değildir. Zeybek; ‘’Kızan’’lara göre daha çok kahramanlık yapmış cesur kişilerdir. Zeybekler, Efe’nin emriyle Kızan’ları yetiştirirler. Zeybekler, Efe’lerin yanında birer ‘’Kol Bey’’i görevi görürlerdi. Zeybekler iyi silah kullanan cesur kişilerdi. Kızan’lar Zeybek’lerin maiyetinde eğitim alan gençlere verilen addır.
Günümüzde akıllarda kalan Demrci Mehmet Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Çakıcı Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, Çakırcalı Efe, Sarı Zeybek Kamalı, Saçlı Efe Mestan isimler sayabiliriz. Zeybeklerin maiyetindeki gençlere kızan denilir. Kızan, zeybeklerin toy halleridir. Belli bir süre zeybek yanında eğitim gördükten sonra, zeybek olabilirler.

Efelerin ve Zeybeklerin Tarihçesi:

Efe veya zeybek kurumu ilk defa 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda otorite boşluğundan kaynaklanan Celali Ayaklanmaları sırasında görülür.

Öncelikle efelik ve zeybeklik tarihiyle ilgili bilgiyi vermeden önce efelerin, zeybeklerin neden dağa çıktığı hakkında bilgi edinmemiz doğru olur. Bilindiği üzere, Anadolu’da halk açısından dağlar, özgürlüğü, yiğitliği, karşı koyuşu, başkaldırıyı simgeler. Bu anlamda her zaman zorda kalan, darda kalan, tutunacak dal bulamayan tüm insanlar için dağlar, doğal bir çekim merkezi olmuştur. Efelerin, zeybeklerin dağa çıkış sebeplerini şu şekilde açıklayabiliriz;

*Osmanlı Devleti’ndeki Zamanın Ağır Vergileri ve Tahsil Yapan Görevlilerin Adaletsiz Olmaları

*Merkezi Yönetimden Uzak Yerel Yöneticilerin Basiretsiz Yönetimleri, Haksız Uygulamaları

*Osmanlı Devleti’ni Dünyaya Kötü Göstermek ve Zor Durumda bırakmak İçin Bu Bölgelerde Halk İsyanlarını Başlatmak İsteyen Yerel ama Türk Olmayan Rum, Siyon (Yahudi) ve Ermeni Yöneticilerin Ailelere, Bireylere Köylü ve Kasaba Halkına İnsanlık Dışı Muameleleri, Keyfi Baskınlar, Kadınlara Tecavüze Kadar Varan Keyfilikler…İlginç Olan Bu Zülme Uğrayan Bu Bölgelerde Yaşayan Halkın Önemli Bir Kısmının Rum Kökenli Olması…  Oynanan Oyunun Başka Bir Bölgemizde Günümüze Kadar Gelmesi de Farklı Olmasa Gerek...

*Küresel Merkezler (Avrupa ve ABD) Osmanlıyı İçten Yıkmak İçin Bir Kısım Rum Ermeni ve Diğer Kökenli Efe Gruplarını Çeteleştirerek Merkezi Hükümete Karşı Kışkırttığı da Bir Gerçek Aynı Merkezler Bugünde Ülkemizi İçten Yıkmak İçin Kürt Hareketi Adı Altında (ki Kürtlerin Bunlarla Hiçbir İlgisi Yoktur. Vatanını Bayrağını Seven Biz Türkler Gibi Kürtler Sunni Müslüman Bir Halktır.) Ermenileri Rumları Hatta Siyonistleri Farklı Sivil Toplum Örgütleri (Dernekler Vakıflar Eğitim Sanat Siyaset Güvenlik Güçlerimiz İçindeki Kriptolar Sinema Tiyatro Müzik Finans) Çatısı Altında veya Üzerinden Ülkemize Karşı Kışkrıtıldığını En Son Güneydoğo Bölgemizde Çukur Eylemleri Ağaç Bahanesiyle Gezi Olaylarında ve 15 Temmuz Kalkışmasında Gördük. Tarih Boyunca Bu Küresel Merkezlerin Kirli İşlerini Üstlenen Bu Etnisitiler Küresel Barışa ve Demokrasiye Hiçbir Katkı Sağlamadığını da Görüyoruz.. Konumuza Dönersek Bir Kısım Efeler ve Zeybekler Osmanlı yönetimiyle olan çelişki ve çatışmalarını hiçbir zaman gizlemezler. Onlar göre Osmanlı, “Kahpe Osmanlı”dır. Bu nedenle kendi aralarında, “Osmanlı yiğit basandır”, “Osmanlıya güven olmaz”, “Osmanlı düzde tavşanı araba ile avlar”, “Osmanlı ocak döndürür, yiğit harcar”, “İt derisinden post, Osmanlıdan dost olmaz” deyimleri sık ve yaygın kullandıklarını görürüz. 1624-25 yılında Aydın - Birgi’de ayaklanan ve çevresine halkın önemli bir kesimini toplayan ve haksızlıkları düzelteceğini söyleyen Birgili Cennetoğlu bu duruma bir örnektir. Yine Ege Bölgesinde 1658 yılında ayaklanan Sivri Bölükbaşı, Batı Anadolu’yu büyük oranda etkileyen 1829-1830 Aydın İhtilali’nin öncüsü Atçalı Kel Mehmet Efe ( İlginç Olan Bu Yılda Yunanlılar Bağımsızlığını İlan etmişlerdir.) bu duruma verilecek diğer örneklerdir.

Şüphesiz Anadolu Kültürüyle Yoğrulmuş Yunan Çetelerine Karşı Yıllarca Mücadele veren Birçok Türkmen Efe Grupları da vardır, Birinci Dünya Savaşından sonra Türkiye'nin işgalinde Yunan kuvvetleriyle karşı karşıya gelmiş ve dağdan inerek Milli Mücadeleye katılmışlardır.

Bilindiği üzere Atatürk’ün Samsun’a çıkışı olan 19 Mayıs 1919’dan dört gün önce, 15 Mayıs 1919’da Yunan kuvvetleri İzmir’e çıkartılmıştır. Ve bu tarihten, meclisin kurulup, düzenli orduya geçilme süresine kadar –ki bu bir yıla tekabül eder-, Yunan ordusu Ankara’ya gelemediyse bu efelerin ve zeybeklerin, düşmanı tutmasındandır. Bu efelerden iki tanesi Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe’dir.

Kurtuluş Savaşı’nın ilk başarılı mücadelesi efeler komutasında Aydın’da yapılmıştır. Milli Mücadelemizin ilk topu, yine efeler komutasında Aydın’da patlatılmıştır. Yörük Ali Efe’nin komutasında kurulan Milli Aydın Alayı, halen ordumuzda mevcudiyetini korumaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonra hizmetleri nedeniyle kendilerine ordu rütbesi ve İstiklal Madalyası verilen efeler, bu tarihten sonra yasadışı eylemlerini bırakarak tarihteki yerlerini almışlardır.

 

Navigasyon